AKADEMIA CHLEBA
Na tych piekarniczych warsztatach kulinarnych pobudzimy Wasze zmysły chrupiącymi skórkami.
Dawniej każda gospodyni piekła chleby. Piece były ozdobą i sercem kuchni, a do wypieku chleba podchodziło się z szacunkiem i pietyzmem. Chleb to żywy organizm, który potrafi zaskakiwać i zawsze wynagradza nasz trud, uśmiechem na twarzy.
Na warsztatach nauczycie się jak zrobić zakwas i jak z nim postępować. Co należy zrobić, aby chleb z piekarnika domowego smakował równie dobrze jak z piekarni. Dowiecie się również jak powstaje błyszcząca, chrupiąca skórka. Upieczecie chleb tzw. z łopaty i chleb garowany w „koszyczku”, poznacie technikę trójfazowej fermentacji.
A oprócz chleba przygotujecie smaczne bułeczki, poznacie metodę składania kajzerek i wiele innych, tak abyście mogli w domu cieszyć się z własnoręcznie zrobionym pieczywem.
Plan warsztatów piekarniczych:
✅ przygotowanie zakwasu żytniego , z uwzględnieniem procesu hydratacji.
✅ omówienie rodzajów mąk z wykorzystaniem ich do poszczególnych rodzajów pieczywa
✅ wypiek chleba pszenno – żytniego typu baltonowskiego ze złocistą, chrupiącą skórką i delikatnym miękiszu. Ulubiony chleb codzienny
✅ wypiek chleba czarnego, żytniego, razowego z miodem, zwanego „chlebem żołnierzy armii czerwonej”. Chleb utrzymujący świeżość nawet do dwóch tygodni, bardzo zdrowy
✅ wypiek chleba rustykalnego – chleb garowany w koszyczku, o chrupiącej skórce.
✅ technika składania oraz wypiek delikatnych bułek kajzerek, wg. oryginalnej austriackiej receptury.